U toku novembra, posle obilnih padavina i izlivanja površinskih vodotokova na pojedina područja opštine Pirot i Babušnice, došlo je do poplavljivanja nekih seoskih i prigradskih naselja, prodora vode u podrumske prostorije i posledičnih problema u vodosnabdevanju.
Od 26.11.07. počelo je dopremanje dohlorisane vode u cisternama građanima Babušnice, koji su potpuno ostali bez vode iz gradskog vodovoda, zbog kvara na vodovodnoj mreži. Istog dana došlo je i do zamućenja vode u bunar-hidroforu koji snabdeva vodom za piće deo sela Gnjilan. U ranim jutarnjim časovima sledećeg dana došlo je do naglog zamućanja izvorišta "Krupac I i II", koja se koriste za vodosnabdevanje grada Pirota (Tijabare) i isključenja iz sistema crpne stanice "Berilovac". Istog dana (27.11.2007.), pojavilo se i slabije zamućenje izvorišta "Klok", koje se koristi za vodosnabdevanje međuseoskog vodovoda "Krupac" (snabdeva vodom za piće šest sela).
Na osnovu napred iznetog, 27.11.2007. u 7h 30min, ekipa Centra za higijenu i humanu ekologiju ZZJZ Pirot, zajedno sa rukovodiocem vodovoda, izvršila je lokalnu inspekciju i uzorkovanje vode na pomenutim kritičnim tačkama. Tom prilikom data je i preporuka da se preventivno pojača dezinfekcija vode hlorom. Dobijeni rezultati ispitivanja vode pokazali su da je mutnoća imala povećane vrednosti na izvorištima "Krupac I" (1.51 NTU) i "Krupac II" (1.46 NTU) i na crpnoj stanici "Berilovac" (2.18 NTU), u kojoj se nalazi zbirna voda oba izvorišta. Crpna stanica "Berilovac" uključena je ponovo u sistem vodosnabdevanja grada Pirota oko 15h istog dana, da ne bi došlo do nestašice vode u gradu, a što je bilo vrlo važno kao mera sprečavanja daljeg masovnijeg širenja virusnog hepatita A, prisutnog od početka godine na našem Okrugu.
Predložene su i sprovedene sledeće mere: da se voda iz gradskog vodovoda Pirot i seoskog vodovoda "Gnjilan" ne koristi za piće iz preventivnih razloga, ali da se može koristiti kao tehnička voda, da se pojača dezinfekcija vode hlorom i da se, nakon povlačenja vode iz pojedinih prigradskih naselja, izvrši mehaničko čišćenje i dezinfekcija svih poplavljenih prostorija domaćinstava i otvorenih površina. Služba epidemiologije je pojačala nadzor nad zaraznim bolestima naročito crevnim.
Do kraja novembra došlo je i do zamućenja vode na pojedinim tačkama mreže gradskog vodovoda Pirot, i deo gradskog vodovoda Pirot koji snabdeva vodom Tijabaru (deo grada gde se javilo zamućenje vode) je fizički odvojen od dela gradskog vodovoda koji snabdeva vodom Pazar (deo grada gde nije bilo zamučenja u vodovodnoj mreži). Građani Tijabare su vodu iz gradskog vodovoda Pirot koristili samo kao tehničku vodu, a vodom za piće su se snabdevali iz drugog dela grada (Pazara), gde je voda bila ispravna, i gde su na nekoliko mesta, blizu dela grada - Tijabara, otvorene javne česme.
U novembru 2007. god. nije rađena redovna mesečna kontrola površinskih voda na pirotskom okrugu, zbog velike količine padavina u tom periodu, poplavljivanja delova grada Pirota i Babušnice i posledičnih problema sa vodosnabdevanjem.
Novembra 2007.god. nastavljeno je sprovođenje kontinuirane kontrole kvaliteta vazduha u pirotskoj opštini. Uzorci vazduha za analizu su se uzimali, kao i u prethodnom periodu, na tri lokacije u gradu: stambena zona - Opština Pirot, industrijska zona - fabrika "Tigar" Pirot i sportsko - rekreativna zona - ZZJZ Pirot. Na sva tri pomenuta merna mesta rađena je kontrola SO2 i čađi, a azotni oksidi kontrolisani su samo na jednom mernom mestu - fabrika "Tigar" Pirot. Analizom uzoraka vazduha utvrđeno je da su vrednosti ispitivanih parametara sumpor dioksida (SO 2 ), i azotnih oksida (NOx) u okvirima dozvoljanih vrednosti (ispod graničnih vrednosti imisije) na sva tri merna mesta, a vrednosti čađi bile su povećane iznad graničnih vrednosti imisije samo na mernom mestu Opština – zona stanovanja, četiri dana u novembru. Vrednosti čađi bile su nešto iznad dozvoljenih.
U toku novembra urađena je i analiza vode iz v iše kaptiranih česama u pirotskom okrugu: česma “Gradić” u Pirotu - dve analize , česma ”Banjica” u Beloj Palanci - tri analize i ”Strošena česma” u Dimitrovgradu – jedna analiza . Analizom voda svih pomenutih kaptiranih česama , utvrdili smo da sve tri analize (7.11, 19.11 i 29.11.07.) vode iz kaptirane česme ”Banjica” i jedna analiza vode iz kaptirane česame ”Gradić” u Pirotu ( uzete 8.11.07) ODGOVARAJU Pravilniku o higijenskoj ispravnosti vode za piće ( Sl . list SRJ 42/98 i 44/99), dok analiza vode sa kaptirane česme ”Gradić” u Pirotu uzeta 29.11.07. i analiza vode sa česme "Strošena" u Dimitrovgradu, uzeta 21.11.07, NE ODGOVARAJU Pravilniku o higijenskoj ispravnosti vode za piće ( Sl . list SRJ 42/98 i 44/99) i ne mogu se koristiti za piće, zbog prisustva bakterija koje su indikatori fekalnog zagađenja u vodi .
Služba za zdravstveno vaspitanje Sektora za socijalnu medicinu u toku novembra izvršila je koordinaciju rada Domova zdravlja pirotskog okruga i pružanje stručno-metodološke pomoći na obeležavanju Svetskog dana borbe protiv side, 1. decembra 2007. god. Koordiniran je rad sa osnovnim i srednjim š kolama i postignut dogovor u vezi realizacije edukativnih predavanja i radionica: "Prevencija side kod mladih", u organizaciji Sektora socijalne medicine i epidemiologije. Obezbeđeno je i besplatno testiranje na HIV – 30.11.2007.godine, u prostorijama Zavoda za javno zdravlje, u periodu od 10-12h. Medijska podrška (lokalni radio i TV), propratila je pomenute preventivne aktivnosti u lokalnoj zajednici.
EPIDEMIOLOŠKA SITUACIJA U PIROTSKOM OKRUGU U NOVEMBRU 2007. GODINE
U novembru 2007.god. registrovano je ukupno 152 slučaja zaraznih bolesti što je za 36% manje u odnosu na isti mesec 2006.god. kada je registrovano 237 slučajeva, a za 41,5% više u odnosu na oktobar 2007.god. kada je registrovano 89 slučajeva. U novembru nije registrovan nijedan smrtni slučaj u odnosu na oktobar 2007. kada su registrovana tri lica umrla od zaraznih bolesti i to jedan od fulminantnog Hepatita B i dva od sepse. Broj registrovanih slučajeva zaraznih bolesti po opštinama je sledeći : Pirot –122, Dimitrovgrad – 11, Bela Palanka – 18 Babušnica – 1.
Respiratorne zarazne bolesti sa 72 prijavljena slučaja čine 47,36% svih zaraznih bolesti u ovom mesecu a u odnosu na isti mesec prethodne godine (187) beleže pad za skoro dva i po puta. Porast se beleži kod virusnih i bakterijiskih pneumonija (9:7), dok se pad beleži kod varičele (18:158). Značajan je porast broja obolelih od šarlaha (12:0) u odnosu na novembar 2007. kao i streptokoknih tonzilofaringita (26:14), ali i u odnosu na oktobar 2007. kada je registrovano 7 obolelih. Ostale respiratorne bolesti su na nivou istog meseca prethodne godine. U odnosu na oktobar 2007. godine respiratorne bolesti beleže trostruki porast (72:23).
Praćenjem oboljenja sličnih gripu u pirotskom okrugu (akutna respiratorna oboljenja sa najmanje tri simptoma od sledećih: nagli početak, kašalj, temperatura iznad 38 C, iznurenost, bolovi u mišićima i čitavom telu, kijavica, gušobolja) u novembru je registrovano ukupno 470 oboljenja sličnih gripu što je evidentan porast u odnosu na oktobar kada je registrovano 282.
Crevne zarazne bolesti sa 72 prijavljena slučaja čine 47,36% svih zaraznih bolesti u ovom mesecu i u ravnoteži su sa respiratornim zaraznim bolestima (isto 72 sl.). U odnosu na novembar 2006. god. crevne zarazne bolesti beleže dvostruki porast (72:33). Intestinalne bakterijske infekcije i gastroenteriti su skoro na istom nivou od prethodne godine (29:26), salmoneloze sa 3 obolela beleže pad (3:8) i u odnosu na oktobar kada je registrovano 7 obolelih. Evidentan je porast obolelih od virusnog hepatitisa A, sa čak 38 obolelih u odnosu na 1 slučaj u novembru 2006. Od 38 obolelih 26 je registrovano sa područja opštine Pirot, 11- Bela Palanka i 1 iz Dimitrovgrada. U odnosu na prethodni mesec 2007.god. crevne zarazne bolesti beleže blagi porast za 18% (72:59).
Ostale zarazne bolesti u novembru 2007.god. sa 8 registrovanih slučajeva zaraznih bolesti beleže pad u odnosu na novembar 2006, kada je registrovano 17 obolelih. U odnosu na prethodni mesec 2007. godine registrovane ostale zarazne bolesti su na istom nivou (8:8). Registrovano je 4 slučaja šuge, 1 slučaj hroničnog Hepatita B, 2 slučaja hroničnog hepatita C, i jedno nosilaštvo HBsAg.
Epidemiološki je značajno blago povećanje broja obolelih od zarazne žutice u odnosu na prethodni mesec (38:35), što čini nastavak epidemije u opštinama Pirot i Bela Palanka od početka ove godine. Značajno je povećanje u odnosu na oktobar 2006.god. kada je registrovan jedan oboleo od žutice (38:1).
Krajem novembra otkrivena je epidemijska pojava šarlaha i streptokoknih infekcija grla u Predškolskoj ustanovi «Čika Jova Zmaj». Do 30.11.2007. registrovano je 11 deteta obolelo od streptokoknih infekcija, sa najvećim brojem obolele dece u objektu «Neven».
Na osnovu kretanja zaraznih bolesti, održavanja epidemije zarazne žutice u opštinama Pirot i Bela Palanka, sanitarno-higijenskih i socijalnih prilika, epidemiološka situacija u novembru 2007.god. na području Pirotskog okruga procenjuje se kao NEPOVOLJNA ali pod kontrolom zdravstvene službe.
Epidemija šarlaha i tonzilofaringita u Pirotu
Od sredine novembra 2007.godine do 18.12.2007. na području opštine Pirot registrovano je ukupno 62 deteta obolela od streptokoknih infekcija . Slučajevi streptokoknih infekcija javljaju se tokom cele godine Uzročnik je Streptococcus pyogenes. Epidemijska pojava šarlaha i streptokoknih infekcija grla u predškolskoj ustanovi «Čika Jova Zmaj» otkrivena je krajem novembra, tako da je epidemija u predškolskoj ustanovi «Čika Jova Zmaj» prijavljena 30.11.2007. i epidemiološka služba je preduzela sve zakonom predvidjene mere za suzbijanje streptokoknih infekcija u dečjim kolektivima.
Do 18.12.2007. u Pirotu su registrovana 62 deteta obolela od streptokoknih infekcija. Od tog broja 19 deteta je školskog a 43 predškolskog uzrasta, 23 slučaja šarlaha i 39 streptokoknih upala grla. Klinička slika obolelih je veoma različita, od blage upale grla, bez temperature do teških angina praćenih visokom temperaturom i šarlahnom ospom.
PREDLOG MERA ZA SUZBIJANJE STREPTOKOKNIH INFEKCIJA (ŠARLAHA I ANGINA) U DEČJEM KOLEKTIVU
Neophodno je sprovoditi preventivne mere i mere za suzbijanje:
1.Smanjenje gustine smeštaja (formirati što manje grupe);
2.Često provetravanje zatvorenih prostorija;
3.Redovno održavanje higijene u prostorijama vlažnim brisanjem i dezinfekcija prostorija, radnih površina, igračaka i posudja;
4.Obezbediti uslove da se izmedju prepodnevne i poslepodnevne smene u radnim prostorijama izvrši provetravanje, čišćenje i dezinfekcija;
5.Intenzivirati mere lične higijene (naročito pranje ruku);
6.Upotreba maramica za jednokratnu upotrebu, upotreba čaša po principu jedna čaša – jedno dete;
7.Rastojanje izmedju postelja da bude veće od 1,5 m,tako što će se izvršiti razmeštaj dece glava-noge naizmenično;
8.Obavezna trijaža za svu decu u svim objektima (otkrivanje obolelih i ne primati ih u kolektiv);
9.Informisati roditelje da se u slučaju pojave temperature i gušobolje kod dece obrate pedijatru i ne dovode dete u vrtić do izlečenja ;
10.Obavezna kućna izolacija i lečenje obolelih;
11.Kod dece kod koje bude izolovan Streptococcus pyogenes, sprovesti lečenje po antibiogramu;
12.Potrebno je po završenom lečenju izvršiti bakteriološku kontrolu na kliconoštvo.
Pogledajte arhivu aktuelnih dešavanja za:
oktobar, 2007
septembar, 2007
avgust, 2007
jul, 2007
jun, 2007
maj, 2007
april, 2007
mart, 2007
januar, 2007
decembar, 2006
novembar, 2006
oktobar, 2006
jun, 2006
decembar, 2005
oktobar, 2005