U junu 2007.god. rađena je redovna mesečna kontrola površinskih voda na pirotskom okrugu. Voda je uzorkovana u reci Nišavi, Lukavičkoj reci, Bistrici i Lužničkoj reci i to na osam tačaka: Nišava iznad Dimitrovgrada, Nišava ispod Dimitrovgrada (selo Gojin Dol), Lukavička reka, Nišava kod Poljske Ržane, Nišava iznad Pirota (železnički most), reka Bistrica, Nišava ispod Pirota (Žukovski most) i Lužnička reka. Nakon izvršenih ispitivanja, površinske vode na uzetim tačkama su klasifikovane po Uredbi o klasifikaciji voda međurepubličkih vodotoka, međudržavnih voda i voda obalnog mora Jugoslavije (Sl. list SFRJ br.68/78). Reka Nišava iznad Dimitrovgrada, Nišava kod Poljske Ržane, Nišava iznad Pirota kod železničkog mosta i reka Nišava ispod grada Pirota (Žukovski most) pokazale su dobar ekološki status – II klasa. Reka Nišava ispod Dimitrovgrada (selo Gojin Dol) ima osrednji (umereni) ekološki status – III klasa, a Lukavačka reka, reka Bistrica i reka Lužnica loš (siromašan) ekološki status – IV klasa, i ove se vode nikako ne mogu koristiti za kupanje i rekreaciju.
Juna 2007.god. nastavljeno je sprovođenje kontinuirane kontrole kvaliteta vazduha u pirotskoj opštini. Uzorci vazduha za analizu su se uzimali, kao i u prethodnom periodu, na tri lokacije u gradu: stambena zona - Opština Pirot, industrijska zona - fabrika "Tigar" Pirot i sportsko - rekreativna zona - ZZZZ Pirot. Na sva tri pomenuta merna mesta rađena je kontrola SO2 i čađi, a azotni oksidi kontrolisani su samo na jednom mernom mestu - Opština Pirot. Analizom uzoraka utvrđeno je da su vrednosti ukupnih taložnih materija neznatno povećane na mernom mestu – industrijska zona Pirot, a na mernom mestu: sportsko-rekreativna zona ZZZZ Pirot bila je neznatno povećana količina kadmijuma. Ostali ispitivani parametri: sumpor dioksid (SO2), azotni oksidi (NOx) i čađ su bili u okvirima dozvoljanih vrednosti (ispod graničnih vrednosti imisije).
U drugoj polovini juna meseca počelo je da radi gradsko kupalište u Pirotu. Urađene su dve kontrole kvaliteta vode sa uzimanjem uzoraka iz plitkog i dubokog dela (18. i 27. juna). Analiza vode urađena 18.06. pokazala je da je voda u kupalištu dobrog kvaliteta i da se može koristiti za kupanje i rekreaciju građana, a analiza 27.06. da voda iz dubokog dela kupališta nije odgovarala Uredbi o klasifikaciji voda međurepubličkih vodotoka, međudržavnih voda i voda obalnog mora Jugoslavije (Sl.list SFRJ 6/78), zbog dvostruko povećanog broja koliformnih bakterija, dok je voda uzeta iz plitkog dela kupališta bila odgovarajućeg kvaliteta. Naložene su mere za sanaciju postojećeg stanja i apelovano na kupače da se pridržavaju datih saveta u toku boravka na kupalištu. Gradsko kupalište zbog trenutno loših nalaza nije radilo do kraja juna.
U toku juna meseca 2007. god. urađena je i analiza vode iz više kaptiranih česama u pirotskom okrugu: česma “Gradić” u Pirotu, česma ”Banjica” u Beloj Palanci, ”Strošena česma” u Dimitrovgradu i kaptirane česme na putu prema Vrelu: kaptirana česma zvana "Titova" u naselju Planinarski dom, kaptirana česma u selu Rsovci, kaptirana česma ispod mosta u selu Visočka Ržana i kaptirana "Spomen česma" u naselju Vrelo. Analizom voda svih pomenutih kaptiranih česama, utvrdili smo da kaptirane česme: "Gradić" u Pirotu, kaptirana česma u selu Visočka Ržana i kaptirana "Spomen česma" u naselju Vrelo ODGOVARAJU Pravilniku o higijenskoj ispravnosti vode za piće (Sl. list SRJ 42/98 i 44/99) i mogu se koristiti za piće. Česme ”Banjica” u Beloj Palanci, ”Strošena česma” u Dimitrovgradu, kaptirana česma zvana "Titova" u naselju Planinarski dom i kaptirana česma u selu Rsovci NE ODGOVARAJU Pravilniku o higijenskoj ispravnosti vode za piće (Sl. list SRJ 42/98 i 44/99) i ne mogu se koristiti za piće, zbog prisustva bakterija fekalnog porekla u vodi.
Preporuka građanima je da u vreme velikih letnjih vrućina piju vodu iz gradskog vodovoda, koja je provereno dobrog kvaliteta, a da ne koriste vodu sa kaptiranih česama jer voda sa tih kaptiranih česama nije hlorisana i samim tim ne može da se spreči naknadna kontaminacija iste.
Služba za zdravstveno vaspitanje Sektora za socijalnu medicinu od 7.- 9. juna učestvovala je u Komisiji za sprovođenje Programa stomatološke zdravstvene zaštite na teritoriji Republike Srbije, gde su se sumirali rezultati i donet je predlog novog Programa stomatološke zdravstvene zaštite dece, omladine do 18. godina i trudnica. Nastavljeno je kontinuirano sprovođenje poslova zdravstvene statistike.
EPIDEMIOLOŠKA SITUACIJA U PIROTSKOM OKRUGU U JUNU 2007. GODINE
U junu 2007.god. registrovano je ukupno 135 slučajeva zaraznih bolesti, što je za 24,4% povećanje u odnosu na jun 2006.god. a za samo 1,5% povećanje u odnosu na prethodni mesec ove godine. U ovom periodu nije registrovan nijedan smrtni slučaj od zaraznih bolesti. Broj registrovanih slučajeva zaraznih bolesti po opštinama je sledeći : Pirot – 59, Dimitrovgrad – 28, Bela Palanka – 23 i Babušnica – 25.
Na prvom mestu po broju prijavljenih slučajeva su kao i u istom periodu prethodne godine, crevne zarazne bolesti sa 70 registrovana slučaja što čini 52 % svih zaraznih bolesti registrovanih u junu 2007. Broj crevnih zaraznih bolesti je skoro na istom nivou u odnosu na jun 2006. godine kada je registrovano 73 slučaja i to: 27 slučajeva akutnih crevnih bakterijskih infekcija, gastroenterita, dijareja i trovanja hranom (41 u junu 2006.), 9 slučajeva salmoneloza ( 29 u istom mesecu prethodne godine), 8 slučajeva virusnog hepatitisa A (0 u junu 2006.god), 2 slučaja Lambliaze. Ovakva razlika u strukturi zaraznih bolesti u prvih šest meseci 2007. u odnosu na isti period 2006.godine razultat je epidemijskog javljanja zarazne žutice od početka 2007., dok je veći broj Salmoneloza registrovan u junu 2006. u sklopu sokobanjske epidemije (20 obolelih). U odnosu na prethodni mesec (maj 2007.) crevne zaraze beleže značajan porast za 36%, što je i uobičajeno za isti period prethodnih godina.
Na drugom mestu po broju prijavljenih slučajeva su respiratorne zarazne bolesti koje sa 59 prijavljenih slučajeva beleže značajan porast od 2,2 puta u odnosu na jun 2006. kada je registrovano samo 27 slučajeva i čini 43,7% svih zaraznih bolesti registrovanih u junu 2007. Povećanju broja respiratornih bolesti u odnosu na jun 2006. doprinelo je pre svega povećanje prijavljenih slučajeva varičele, (32 sluč. u odnosu na 12 u junu 2006.god.), i streptokoknih tonzilofaringita (16 u odnosu na 5 u junu 2006.), kao i pneumonija (4:3). Ostale respiratorne bolesti su na istom nivou kao u junu prethodne godine. U odnosu na maj 2007. respiratorne zarazne bolesti beleže pad za 28% što je i uobičajeno za isti period prethodnih godina.
Ostale zarazne bolesti u junu 2007.god. beleže porast u odnosu na isti mesec prethodne godine (6:2). Povećanju doprinosi registrovan jedan slučaj vanplućne tuberkuloze, jedan slučaj lajmske bolesti, jedan slučaj neklasifikovanog hepatita, jedan slučaj klamidijalne polne infekcije kao i jedan slučaj nosilaštva HBsAg, kojih nije bilo u istom periodu 2006.godine.
Epidemiološki je značajno povećanje broja obolelih od zarazne žutice tipa A, s obzirom da je u ovom mesecu prijavljeno 8 slučajeva (u opš.Pirot i opš. Bela Palanka) i da je u maju registrovano 6 slučajeva. U narednom periodu očekuje se pojava novih slučajeva između ostalog zbog dužine inkubacije (max. 45 dana) i visokih spoljnih temperatura kao i drugih odlika bolesti.
Na osnovu kretanja zaraznih bolesti, pojave i daljeg trajanja epidemije zarazne žutice u opštini Pirot i opštini Bela Palanka i drugih faktora značajnih za pojavu i širenje zaraznih bolesti, epidemiološka situacija u junu 2007. u Pirotskom okrugu procenjuje se kao PRETEĆA (nesigurna).
EPIDEMIOLOŠKA SITUACIJA U PIROTSKOM OKRUGU U PERIODU 01.01 DO 30.06.2007. GOD.
U prvih šest meseci 2007.god. registrovano je ukupno 1610 slučajeva zaraznih bolesti što je za 19% više u odnosu na isti period prethodne godine i to: 675 slučajeva na području opštine Pirot, 259 slučajeva zaraznih bolesti na području opštine Dimitrovgrad, 475 slučajeva zaraznih bolesti na poručju opštine Bela Palanka i 201 slučaj na području opštine Babušnica. U ovom periodu registrovan je jedan smrtni slučaj od bakterijskog meningita.
Na prvom mestu po broju prijavljenih slučajeva su respiratorne zarazne bolesti sa 744 registrovana slučaja. Grip sa 579 registrovanih slučajeva učestvuje sa 36% u opštem morbiditetu (ukupno 1323 slučaja respiratornih zaraznih bolesti). Respiratorne zarazne bolesti pokazuju porast u odnosu na isti period 2006.god. za 19%, kada je registrovano 1071 obolelih od respiratornih zaraznih bolesti zaraznih bolesti, što je rezultat većeg broja obolelih od varičele, 456 slučajeva u odnosu na 213 u prvih 6 meseci 2006.god. Registrovano je 579 obolelih od sezonskog gripa što je na istom nivou u odnosu na isti period 2006.godine (575). Najveći broj obolelih od gripa registruje se u februaru 2007. (539 obolelih) u odnosu na 2006.god. kada je najveći broj obolelih registrovan sredinom marta. Od 5 uzorka brisa grla i nosa dostavljenih «Torlaku» na identifikaciju, ni kod jednog nije izolovan virus gripa, jedan je bio sumnjiv.
Ostale respiratorne zarazne bolesti pokazuju porast sa 456 slučajeva varičele u odnosu na 213 slučaja u istom periodu 2006.god., što je dvostruko više. Registrovano je 174 slučaja streptokoknih infekcija (116 u istom periodu 2006.), 137 slučajeva pneumonija što je skoro dvostruko više u odnosu na period januar-jun 2006. kada je registrovano 78 slučajeva. Registrovan je jedino smanjen broj plućne tuberkuloze sa 2 obolela u odnosu na 6 obolelih u istom periodu 2006.
Na drugom mestu po broju prijavljenih slučajeva su crevne zarazne bolesti sa 241 obolelih (204 u periodu jan.-jun 2006.god.), učestvuju u opštem morbiditetu sa 14,97% i pokazuju porast za 15% u odnosu na isti period prošle godine.
U odnosu na strukturu-vrstu crevnih zaraznih bolesti smanjen je broj crevnih bakterijskih infekcija na 64 obolelih (77 u jan.-jun 2006.god.), povećan broj gastroenteritisa, dijareja i trovanja hranom na 115 obolelih (63 u jan.-jun 2006.god.). Registrovan je smanjen broj obolelih od salmoneloza sa 22 slučaja (38 u periodu jan.-jun 2006.god.), ali je registrovano 32 slučaja obolelih od zarazne žutice ( 6 u periodu jan.-jun 2006.), jer je registrovana epidemija zarazne žutice na području opštine Pirot (21oboleo) i na području opštine Bela Palanka (11obolela).
Ostale zarazne bolesti beleže porast sa 46 slučajeva obolelih za 41,3% u odnosu na isti period 2006. kada je registrovano 27 slučajeva učestvuju u opštem morbiditetu sa 2,85%. Registrovano je 22 slučaja šuge ( 14 u periodu jan.-jun 2006.), 2 slučaja lajmske bolesti ( 0 u periodu jan.-jun 2006.), i dvostruko više Hepatita B i C (10:5).
Na osnovu kretanja zaraznih bolesti, pojave i daljeg trajanja epidemije zarazne žutice u opštini Pirot i opštini Bela Palanka i drugih faktora značajnih za pojavu i širenje zaraznih bolesti, epidemiološka situacija u periodu jan.-jun 2007. god. u Pirotskom okrugu procenjuje se kao PRETEĆA (nesigurna).
Pogledajte arhivu aktuelnih dešavanja za:
maj, 2007
april, 2007
mart, 2007
januar, 2007
decembar, 2006
novembar, 2006
oktobar, 2006
jun, 2006
decembar, 2005
oktobar, 2005