KVALITET VODE ZA KUPANJE U BAZENIMA I NA JAVNIM KUPALIŠTIMA U PIROTSKOM OKRUGU
U Zavodu za javno zdravlje Pirot u vreme kupališne sezone proverava se kvalitet vode na sledećim bazenima i kupalištima u Okrugu:
• Gradsko kupalište Pirot (plitki i duboki deo)
• Bazeni u Babušnici (olimpijski bazen i bazen za decu)
• Bazeni u Zvonačkoj Banji (veliki bazen i bazen za decu)
• Bazen ‚‚Dolče Vita‚‚ u Pirotu
Uzorkovanje i analize voda iz ovih bazena i kupališta rade se jedanput nedeljno, u laboratorijama Zavoda se ispituju fizičko-hemijska i mikrobiološka svojstva. Rezultati sprovedenih analiza ukazuju na to da je kvalitet vode iz bazena zadovoljavajući. Kvalitet vode iz kupališta reka Nišava, Jerma i Temštica ukazuje na potrebu češće kontrole i provere zdravstvene ispravnosti vode.
Sa gradskog kupališta voda je uzeta na analize osam puta (15.06.2012, 21.06.2012, 27.06.2012, 03.07.2012, 09.07.2012, 16.07.2012, 26.07.2012 i poslednji put 06.08.2012). Rezultati analiza vode sa gradskog kupališta su pokazali da je voda iz gradskog kupališta I i II klase po Uredbi o klasifikaciji voda i da se može koristiti za kupanje i rekreaciju građana. Jedino su analize vode uzete iz gradskog kupališta 27.06.2012. god pokazale loš kvalitet, pa se voda nije preporučivala za kupanje, nakon čega su od strane stručnjaka ZZJZ Pirot naložene mere koje treba sprovesti radi popravljanja postojećih nepravilnosti. Sledeće analize vode, nakon sprovedenih mera, pokazale su da je voda dobrog kvaliteta i da se preporučuje za kupanje i rekreaciju građana. Rezultati zadnjeg uzorkovanja vode iz gradskog kupališta biće gotovi do kraja nedelje.
Gradsko kupalište u Pirotu
Sa bazena „G&G Zvonačka Banja” voda je kontrolisana šest puta (19.06.2012, 03.07.2012, 10.07.2012, 24.07.2012, 31.07.2012 i poslednji put 07.08.2012). Sve analize vode urađene u toku kupališne sezone, pokazale su da voda iz malog i bazena za decu u Zvonačkoj Banji ima kvalitet vode za piće i da se može koristiti za kupanje i rekreaciju građana. Rezultati zadnjeg uzorkovanja vode iz bazena biće gotovi do kraja nedelje.
Imajući u vidu kvalitet vode i mezoklimat neposrednog okruženja, može se istaći balneološki efekat korišćenja ovog kupališnog kompleksa.
Bazen u Zvonačkoj Banji
U toku kupališne sezone prati se kvalitet vode u olimpijskom i bazenu za decu u Babušnici. Voda iz ovih bazena uzeta je na analizu sedam puta (28.06.2012, 04.07.2012, 10.07.2012, 17.07.2012, 24.07.2012, 31.07.2012 i poslednji put 07.08.2012). Analize vode su pokazale dobru mikrobiološku ispravnost vode koja je odgovarala kvalitetu vode za piće. Neki hemijski parametri ispitivane vode (utrošak KMno4, pH vode, hloridi, provodljivost) razlikovali su se od vrednosti propisanih Pravilnikom o higijenskoj ispravnosti vode za piće (Sl.list SRJ 98/42 i 99/44), ali pošto se radilo o malim odstupanjima i pošto su rezultati mikrobioloških ispitivanja bili odlični, preporuka stručnjaka i ZZJZ Pirot bila je da voda može da se koristi za kupanje i rekreaciju građana. Bazene u Babušnici inače posećuje veliki broj ljudi iz celog Okruga. Rezultati zadnjeg uzorkovanja vode iz bazena biće gotovi do kraja nedelje.
Olimpijski bazen u Babušnici
Takođe je urađena i jedna analiza vode sa bazena “Dolče vita“ u Pirotu u vreme trajanja kupališne sezone. Ova jedna analiza je pokazala da je voda iz bazena dobrog kvaliteta i da može da se koristi za kupanje i rekreaciju građana.
Bazen ‚‚Dolče Vita‚‚
Koncentracija slobodnog rezuidnog hlora u svim bazenima se održava na očekivanom nivou, neophodnom za postizanje potrebnog mikrobiološkog kvaliteta vode.
Presudan značaj za očuvanje kvaliteta vode u bazenima ima ponašanje samih korisnika, tj. poštovanje higijensko-sanitarnih mera, kao što su: korišćenje dezo barijera (kadica za dezinfekciju stopala na ulasku u krug bazena i na izlasku iz toaleta), tuširanje pre ulaska i nakon izlaska iz bazena, obavezno korišćenje toaleta, izbegavanje korišćenja bazena u slučaju postojanja akutnih respiratornih, urinarnih i digestivnih oboljenja, oboljenja kože i sluzokoža kao i u periodu rekovalescencije, odnosno oporavka od navedenih oboljenja i to 2 nedelje nakon prestanka svih simptoma bolesti.
Kada je u pitanju voda iz javnih kupališta, kakva su Gradsko kupalište u Pirotu, reke Jerma, Nišava i Temštica, treba imati u vidu da se radi o prirodnoj vodi, koja se ne prečišćava i ne dezinfikuje stalno, pa je tuširanje nakon svakog izlaska iz vode obavezna mera za očuvanje zdravlja.
Nišavsi kej
Na kraju, preporuka za smanjenje rizika od infekcije i povreda je da se izbegava ronjenje, skakanje, sedenje na površinama neposredno oko bazena i duže zadržavanje dece u plitkim bazenima-brčkalištima. Treba znati da je kvalitet vode u kupalištima relativna stvar i da zavisi od više faktora(broj kupača, temperature vode i vazduha, kontinuiteta postupka dezinfekcije i dr.) pa se smatra da, kada se ispuni standard - jedan kupač na 3 m2 vodene površine u bazenu, potrebno je vršiti proveru kvaliteta najmanje dva puta nedeljno i to, pre početka korišćenja i kod maksimalnog opterećenja bazena.