UČESTVUJTE U IGRI ZA ZDRAVLJE I OSVOJITE 50.000 DINARA ! !
Poznato je da je duvanski dim jedan od naj štetnijih faktora po ljudsko zdravlje i izazivavač je mnogih bolesti i prevremenog umiranja.Odgovoran je za pojavu mnogih bolesti,prvenstveno bolesti srca i krvnih sudova, brojna maligna oboljenja, posebno pluća i disajnih puteva. Ima negativan uticaj :u trudnoći, na rast i razvoj novorođenčadi ,dece i mladih i zagađivač je životne sredine.
Kampanja je idalna prilika da pomogne pušačima u donošenju odluke o prestanku pušenja,dok ih podržavaoci (nepušači) bodre da istraju na putu očuvanja i unapređenja njihovog zdravlja.
- Kampanja "Ostavi pušenje i pobedi" 2010 g , počela je na pirotskom okrugu 12. aprila i trajaće do 29 .maja 2010 godine.
- Prijavljivanje za kampanju , putem prijavnih listova za pušače i podržavaoce, traje od 12.04.2010g do 30.04.2010 god. (Počelo je prijavljivanje prvih kandidata)
- Prijavni listovi za potencijalne učesnike pušače i njihove podržavaoce mogu se dobiti i u Zavodu za javno zdravlje Pirot i domovima zdravlja na okrugu,a biće štampani u aprilu u lokalnim listovima "Sloboda" i "Pirotske novine" i ostalim dnevnim listovima "Blic","Večernje novosti","Pres"..
POTREBNO JE: da prestanete sa pušenjem odmah posle prijavljivanja za nagradnu igru a popunjene listiće dostavite Zavodu za za javno zdravlje Pirot naj kasnije do 30.aprila 2010g.
Pravo učešća imaju:
1. PUŠAČI (stariji od 18 godina,koji svakodnevno puše najmanje godinu dana i žele da ostave pušenje ovim putem) i
2. NEPUŠAČI (koji podržavaju pušače da ostave pušenje)
- Pored koristi po zdravlje, pobednik u kategoriji pušača i pobednik u
kategoriji podržavaoca (nepušač) dobijaju novčanu nagradu po 50.000 din.
- Proglašenje pobednika i uručivanje nagrada za pušača i podržavaoca,biće
31.maja u Beogradu.
Prijavni list (pdf format)
Koordinator kampanje"Ostavi i pobedi"2010 za pirotski okrug
Dr.Elizabeta Aleksić,
spec.socijalne medicine
Zavoda za javno zdravlje Pirot
OBELEŽAVANJE NEDELJE IMUNIZACIJE
NACIONALNI MESEC BORBE PROTIV RAKA 2010
EPIDEMIOLOŠKA SITUACIJA U PIROTSKOM OKRUGU U MARTU 2010. godine
U martu 2010.godine registrovana su 142 slučaja zaraznih bolesti što je povećanje za 48,6% u odnosu na isti mesec 2009.godine, kada su registrovana 73 slučaja i povećanje za 46,5% u odnosu na prethodni mesec 2010.godine kada je registrovano 76 slučajeva.
U ovom mesecu nema registrovanih smrtnih slučajeva od zaraznih bolesti.
Broj registrovanih slučajeva zaraznih bolesti po opštinama je sledeći: u Pirotu–88, u Dimitrovgradu – 2, u Beloj Palanci –43 i Babušnici –9.
Na prvom mestu su respiratorne zarazne bolesti koje sa 124 registrovana slučaja čine 87,3% svih zaraznih bolesti u martu 2010. godine (73,7% u prethodnom mesecu). U odnosu na prethodni mesec respiratorne zarazne bolesti beleže rast od 2,2 puta (56 slučajeva). Rast se beleži kod varičele (95:28), streptokoknih infekcija (7:6), bakterijskih pneumonija (14:6), virusnih pneumonija (3:1) i tuberkuloze pluća (2:0). Pad je registrovan kod infektivne mononukleoze (2:3) i influence bez identifikacije virusa (0:12).
Praćenjem oboljenja sličnih gripu u pirotskom okrugu u martu 2010.godine registrovano je 267 slučajeva, što je povećanje od 22,8% u odnosu na prethodni mesec, kada je registrovano 206 takvih slučajeva (akutna respiratorna oboljenja sa naglim početkom, temperaturom iznad 38 C, suvim kašljem, bolovima u mišićima i zglobovima i drugim simptomima disajnih organa- kijavica, gušobolja i dr.) što ukazuje na nizak nivo aktivnosti gripa i smanjen broj obolelih ispod praga za epidemijski period.
Na drugom mestu po broju registrovanih slučajeva su crevne zarazne bolesti koje sa 10 registrovanih slučajeva čine 7% svih zaraznih bolesti u martu 2010. godine (18,4% u prethodnom mesecu). U odnosu na prethodni mesec ove bolesti beleže pad od 28,6% (14 slučaja). Pad se beleži kod bakterijskih intestinalnih infekcija (1:2), alimentarnih intoksikacija (1:2) i gastroenterita (4:10) a rast kod salmoneloza (1:0), lamblijaza (2:0) i amebijaza (1:0).
Iz grupe ostalih zaraznih bolesti u ovom mesecu registrovano je 8 slučajeva, što čini 5,6% svih zaraznih bolesti u martu (7,9% u prethodnom mesecu), tako da beleže rast od 25% (6 slučajeva). Pored rasta skabiesa (5:3), registrovan je i po jedan slučaj sifilisa, hepatitisa B i Q-groznice.
Epidemiološki značajno u odnosu na prethodni mesec je povećanje broja obolelih od svih zaraznih bolesti, odsustvo obolelih od gripa, blago povećanje oboljenja sličnih gripu, odsustvo smrtnih slučajeva od zaraznih bolesti i odsustvo epidemija zaraznih bolesti.
Na osnovu kretanja zaraznih bolesti, sanitarno-higijenskih i socijalnih prilika, epidemiološka situacija u martu 2010.godine na području Pirotskog okruga može se oceniti kao POVOLJNA (UOBIČAJENA) sa tendencom prelaska u NESIGURNU zbog pojave jednog slučaja kju-groznice, zooantroponoze koja godinama nije registrovana na području okruga.
Q GROZNICA
(Q – Febris)
Kju – groznica je akutno infektivno oboljenje iz grupe zooantroponoza praćeno teškom glavoboljom i atipičnm pneumonijom (upalom pluća). Uglavnom se javlja sporadično ili u manjim epidemijama kod osoba koje su profesionalno izložene uzročniku u kontaktu sa obolelom životinjom (stočari, mesari, veterinari).
Bolest se prvi put pojavila u Australiji u Kvislendu 1935.godine, po čemu se bolest naziva još i Kvislendska groznica. Registruje se gotovo u celom svetu.
Uzročnik bolesti je coxiella burneti (Rickettsia burneti), veoma otporan u spoljašnjoj sredini, u kojoj može da opstane mesecima. Pasterizacija ga ne uništava.
Najvažniji izvori zaraze su ovce, goveda, koze, magarci, sitni glodari, ptice i krpelji, a u našoj zemlji glavni rezervoar rikecija su obolele ovce, ređe goveda i koze. Inficirane životinje izlučuju uzročnike mlekom, mokraćom, izmetom, a prisutni su i u krvi. Čovek nije dokazan kao izvor zaraze, mada je uzročnik prisutan u krvi, a nekada i u ispljuvku obolelog.
Bolest se prenosi sa životinja na čoveka na više načina:
- vazduhom-udisanjem prašine u kojoj ima uzročnika prilikom striže ovaca, rada u štali sa stokom ili prilikom spavanja u zagađenom senu.
- indirektnim i direktnim kontaktom kada se čovek inficira u direktnom dodiru sa obolelom životinjom, naročito sa njenim vaginalnim sekretom, mlekom ili kožom (prilikom pružanja pomoći pri jagnjenju, telenju i drugim radovima oko stoke).
- životnim namirnicama - upotrebom nekuvanog mleka i mlečnih proizvoda od takvog mleka.
- bolest se može preneti i određenom vrsta krpelja.
Uzročnik dospeva u organizam preko kože i sluzokoža ( vidljivih sluzokoža, sluzokože gornjih disajnih puteva i sluzokože tankog creva).
Posle preležane bolesti ostaje solidan i dugotrajan imunitet.
Posle kontakta sa uzročnikom nakon 3 do30 dana ( prosečno posle 3 nedelje) bolest počinje naglo, sa skokom temperature na 39-40C, glavoboljom i bolovima u mišićima i zglobovima. Međutim, trećeg-četvrtog dana bolesti javlja se suv kašalj, a ubrzo nastaju fizikalni i rendgenski znaci parahilarne pneumonije. Plućni nalaz može biti jednostran ili obostran. Moguća je i rengenska slika pneumonije, čak i sa reakcijom plućne maramice, što je ipak retko. Moguće su komplikacije na srcu (najčešće kao kasne) i to: miokarditis, perikarditis i endokarditis. Bolest se klinički smiruje posle 1-2 nedelje, dok se rendgenski nalaz održava znatno duže. Kju-groznica se razlikuje od osipnih rikecioza po tome, što se umesto ospe razvijaju znaci atipične pneumonije (pneumorikecioze).
Dijagnoza se postavlja na osnovu kliničke slike i epidemiološke ankete, tj. podatka o kontaktu sa životinjama i laboratorijski.
U seoskim naseljima se obično javlja endemo - epidemijski, a sporadični slučajevi u gradovima su posledica upotrebe mesa, mleka ili mlečnih proizvoda ili boravka na zagađenom zemljištu.
Javlja se tokom cele godine, a naručito u zimsko- prolećnim mesecima ( jagnjenje ovaca!).
Mere za sprečavanje su :
Informisanje i edukacija stanovništva o mogućem načinu zaražavanja i merama zaštite kroz sve oblike zdravstveno- vaspitnog rada.
Higijenske mere u štalama i torovima, nošenje zaštitnih rukavica pri radu sa stokom, naročito pri jagnjenju i teljenju, nošenje zaštitne maske pri čišćenju štala i pri radu sa senom.
Kuvanje mleka pre upotrebe i pravljenje mlečnih proizvoda od kuvanog mleka.
Vakcina protiv kju-groznice postoji, ali se u našoj zemlji ova vakcina ne primenjuje. Oboljenje se leči antibioticima.
Mere za suzbijanje:
Epidemiološko ispitivanje obolelih.
Laboratorijsko ispitivanje.
Tekuća dezinfekcija predmeta i okoline kontiminiranih ispljuvkom obolelog ili njegovom krvlju.
Pogledajte arhivu aktuelnih dešavanja za:
februar, 2010
januar, 2010
decembar, 2009
novembar, 2009
oktobar, 2009
septembar, 2009
avgust, 2009
jul, 2009
jun, 2009
maj, 2009
april, 2009
februar, 2009
novembar, 2008
oktobar, 2008
septembar, 2008
avgust, 2008
jul, 2008
jun, 2008
maj, 2008
april, 2008
mart, 2008
februar, 2008
januar, 2008
decembar, 2007
novembar, 2007
oktobar, 2007
septembar, 2007
avgust, 2007
jul, 2007
jun, 2007
maj, 2007
april, 2007
mart, 2007
januar, 2007
decembar, 2006
novembar, 2006
oktobar, 2006
jun, 2006
decembar, 2005
oktobar, 2005